Horní Rakousko

lyžování v Rakousku, dovolená v Rakousku, lyžování Rakousko, dovolená Rakousko

Spolková země Horní Rakousko se rozkládá v severní části Rakouska. Je známá hlavně velkou ledovou jeskyní v Dachsteinu, která patří mezi nejrozsáhlejší jeskyně v Evropě. Jeskyně obsahuje několik částí, např. Dóm krále Artuše, Ledový palác, nebo Ledovou kapličku.

Hlavním městem Horního Rakouska je třetí největší město Rakouska - Linec. V tomto městě, které leží na řece Dunaj, se mísí stará architektura s moderními stavbami.

Na jihu Horního Rakouska se rozprostírá velká část Solné komory s mnoha jezery. Je to oblast známá také těžbou soli, lázeňstvím, jeskyněmi a historickými městečky. Zde se také nachází jedna z nejrozsáhlejších jeskyní v Rakousku – Mammuthöhle, která se rozkládá na několika patrech nad sebou. Největšími jezery Solné komory jsou Wolfgangsee, Fuschlesee, Mondsee a Attersee.

Dalším jezerem Solné komory je Halštatské jezero, přes které protéká řeka Traun. Jezero hluboké až 125 m je oblíbeným cílem pro milovníky potápění.

V Horním Rakousku se nachází mnoho kvalitních lázeňských komplexů. Asi nejnavštěvovanější jsou lázně v Bad Ischlu, kde vyvěrají na povrch četné minerální prameny. Zde se oddával odpočinku i císař František Josef I.