Korutany

lyžování v Rakousku, dovolená v Rakousku, lyžování Rakousko, dovolená Rakousko

Nejjižnější spolkovou zemí Rakouska jsou Korutany. Je chráněna alpským hřbetem, který omezuje pronikání chladného vzduchu. Díky tomu Korutany nabízí jedinečnou kombinaci teplého klimatu a velehor s věčně zasněženými vrcholy.

Hlavním městem Korutan je Klagenfurt. Je to zároveň největší město Korutan, které leží na řece Glan. Druhým nejvýznamnějším městem je lázeňské město Villach, které je protkáno turistickými atrakcemi.

Ze severu zemi ohraničuje pohoří Taury s nejvyšší horou Rakouska – Grossglocknerem. Ten svými 3 797 metry láká ročně stovky turistů i místních obyvatel. Tyčí se přímo na hranicích Korutan s Tyrolskem. Jeho tvar připomíná zvon – a odtud název „Velký zvon“.

Přes celé Korutany se táhne řeka Dráva, podél níž vede oblíbená cyklostezka. Dráva pramení v Itálii, protéká Rakouskem a Slovinskem, dále tvoří přirozenou hranici mezi Chorvatskem a Maďarskem a v Chorvatsku se vlévá do Dunaje.

Korutany se mohou pochlubit obrovským množstvím jezer. Mezi nejznámější patří Keutschacher See, Millstäter See či Klopeiner See. Za návštěvu rozhodně stojí i ledovcové jezero Weissensee, které je nejvýše položeným a zároveň největším zamrzlým jezerem v Korutanech. Leží v nadmořské výšce 930 m. Kolem jezera nevede žádná silnice, pouze stezka pro pěší.